Podobné vlajky světa – 9. díl

Další skupinu států, jejichž prapory vlajkové stožáry v tuzemsku nenesou tak často, jsou Norsko, Island a Alandy, švédsky mluvící provincie Finska. Pojďme si jednotlivé vlajky krátce popsat.

Norsko

Norská státní vlajka patří mezi severské státy mající na svých vlajkách skandinávské kříže různých barev. Ten norský heraldický kříž je tmavě modrý a orámovaný bílými pruhy. Zbytek vlajky tvoří sytě červená.

Zajímavost: Věděli jste, že Norsko od 16. století až do roku 1814 používalo dánskou státní vlajku? Od roku 1815 Norsko spadalo pod území Švédska a používalo zase jeho státní vlajku. Teprve v roce 1821 navrhl Fredrik Meltzer, člen norského parlamentu, dnes známou podobu norské vlajky.

Island

Druhým státem s podobnou vlajkou jako má Norsko, je ostrovní stát Evropy Island. České stožáry na vlajku tu islandskou moc často nenesou. Přesto je i její příběh zajímavý.

I vlajka Islandu obsahuje skandinávský kříž – tentokrát červený s bílým orámováním. Všechna ostatní pole jsou modrá. Modrá barva symbolizuje okolní oceán a oblohu, bílá barva vyvěrající gejzíry, sníh a ledovce a červená barva pak horkou lávu.

Zajímavost: Věděli jste, že islandskou státní vlajku navrhl student Matthias Thordarson? Oproti té současné ale měla světlejší odstín modré barvy.

Alandy

Alandy jsou ostrovním státem uvnitř Botnického zálivu. Skládají se ze zhruba 6800 samostatných ostrovů, z nichž je ale obydleno jen 60. Mají více jak 30 tisíc obyvatel. Přestože se na Alandech mluví švédsky, jsou finskou autonomní provincií. Vlajka Aland se skládá ze skandinávského kříže červené barvy se žlutým olemováním. Zbytek vlajky je modrý.

Zajímavost: Věděli jste, že Alandy odjakživa patřily spolu s Finskem ke Švédsku? V roce 1809 je muselo Švédsko po prohrané válce postoupit Rusku. V roce 1821 pak získaly Alandy autonomii a staly se součástí Finska.

VLAJKOVESTOZARY.CZ

Copyright © 2023 Vlajkové stožáry. Všechna práva vyhrazena.